خواص شگفت انگیز قهوه


خواص شگفت انگیز قهوه

قهوه یکی از مهمترین نوشیدنی های بین المللی با مصرف بالا بوده که مصرف آن از سال 800 میلادی توسط بومیان آفریقا آغاز شد.

قهوه گیاهی از جنس Coffea و از خانواده Rubiaceac میباشد.

درخت قهوه در نواحی گرمسیری و در هوای گرم و مرطوب رشد میکند. معروفترین نوع قهوه Coffea arabica (عربیکا) و Coffea robusta (روبوستا) به ترتیب 64 درصد و 35 درصد از تولید جهانی را در اختیار خود دارند.

گزارشها نشان میدهد که بین سالهای 2016 تا 2017، نزدیک به 159 میلیون کیسه قهوه در سطح جهان مصرف شده که نسبت به سال 2015، 2/2 درصد افزایش داشته است. قهوه از مهمترین کالاهای کشاورزی موجود در بازار جهانی است؛ حدود 10/3 میلیون هکتار قهوه در سراسر جهان کشت میشود و تنها درآمد اقتصادی بیش از 25 میلیون خانواده را نشان میدهد.

این محصول توسط بیش از 60 کشور جهان تولید و صادر میشود و به عنوان یکی از برترین محصولات نقدی در کشورهای در حال توسعه رتبه بندی شده است.

قهوه حاوی کربوهیدراتها، لیپیدها، ویتامینها، ترکیبات نیتروژن، کافئین، کافستول((Cafestol، کاهول((kahweol، اسید کلروژنیک، ایزوفلاونوئیدها و ریز مغذیها (پتاسیم، منیزیم، نیاسین و ویتامین (E می باشد. با توجه به تولید انبوه و مصرف بالای قهوه در جهان، توجه به خواص مفید این محصول برای سلامتی ضروری میباشد.

قهوه منبع مهم آنتی اکسیدان و مواد مغذی است که طی تحقیقات صورت گرفته مصرف منظم 3 تا 5 فنجان قهوه (متعادل) در رور خطر ابتلا به آسم، پارکینسون، دیابت نوع دو، زوال عقل، بیماری های قلبی-عروقی، چاقی، افسردگی، سردرد، آلزایمر، یرقان، سنگ کلیه، سکته مغزی، سرطان کبد، پروستات و روده بزرگ را کاهش می دهد.